„Roy Publisher” – “Roy in Exile”

od Adeli
 
         Ameryka – Ameryka
W marcu 1941 roku Kisterowie dotarli do Stanów Zjednoczonych Ameryki. Wylądowali w Nowym Jorku z dwiema córkami i dwoma dolarami w kieszeni. Zajęła się nimi Ciocia Helena sama w trudnych warunkach, ale z ogromnym sercem, tak jak i reszta rodziny.
W 1938 roku Hanna była w Ameryce i poznała kilku amerykańskich wydawców, którym teraz przedstawiła męża Mariana. Niestety nie udało się rozwinąć z nimi współpracy. Kisterowie musieli podjąć działania samodzielnie. Na początek wydali poezje Tuwima i Wierzyńskiego – ale było to zbyt mało na rozpoczęcie pracy wydawniczej „Roy in Exile”.
Następnie wydali Rulki Langer „The Mermaind and the Messerschmitt” (Syrena i messerschmitty), która w 1939 r. przeżyła oblężenie Warszawy – było to pierwsze autentyczne świadectwo naocznego świadka męczeństwa Polaków.  Ale powoli zaczęli rozkręcać się. Hanna zajęła się reklamą i kolportażem.


Jednak  prawdziwym przełomem było wydanie książki Zofii Kossak-Szczuckiej „Bez  oręża” powieści o św. Franciszku z Asyżu. Po wydrukowaniu zgłosili ją do Klubu Książki Miesiąca (Club Book.of the Month).
Zupełnie niespodziewanie, ku radości Kisterów powieść ta została wybrana w Klubie jako Książka Miesiąca a tym samym wydawnictwo zdobyło uznanie – a przecież dopiero rozpoczynali i to na całkowicie nowym terenie, i kiedy Ameryka przystąpiła do wojny. Aleksander Janta napisał artykuł pt. „Książka Zofii Kossak zdobyła czytelnika w Ameryce. Historia bez precedensu”.
W Roy’u wydawano wiele książek historycznych i dotyczących polskiej kultury, zawsze starano się  o przedmowy amerykańskich uczonych.
Ale życie Hanny i Mariana to także rodzina i dwie prześliczne córki Irena (Rysia) i Elżbieta (Duda). Elżbieta podjęła naukę i szybko poznawała kraj, który w koszmarnych latach przyjął wygnańców z zagrożonej ojczyzny. Skończył się strach, warkot nadlatujących samolotów  - tu można było żyć i uczyć się i być z rodziną.
Starsza Irena nieoczekiwanie znalazła się w grupie młodzieży europejskiej, która została pozbawiona swoich ojczyzn, a którą zaprosiła pani Roosevelt do Białego Domu. Tam poznała młodego Włocha Cesare Lombroso wnuka znakomitego włoskiego antropologa, twórcy antropologii kryminologicznej, i wkrótce młodzi pobrali się.
Powoli Kisterowie rozszerzali tematykę wydawanych książek. Po śmierci Mariana Hanna jeszcze wiele lat prowadziła Wydawnictwo, niestety żadna z córek nie była zainteresowana pracą rodziców. Irena została psychologiem i poświęciła się pracy z młodzieżą mającą problemy rodzinne, szkolne, itp. Elżbieta – po studiach we Francji znalazła szczęście w malarstwie